Spoření

­

STAVEBNÍ SPOŘENÍ

Stavebko je zřejmě nejoblíbenější finanční produkt. Pokud máte volné finance a chcete pro své úspory jen to nejlepší, hrajete se stavebním spořením na jistotu. Stavebko je tak oblíbené proto, že se jedná o jednoduchý, dlouhodobě ověřený, bezpečný a výhodný způsob spoření. Vaše vklady jsou totiž pojištěné a díky státnímu příspěvku můžete svoje peníze poměrně zajímavým způsobem zhodnotit. Sjednání přitom zabere jen čtvrthodinku. Jak si jej správně nastavit?

 

STÁTNÍ PODPORA JAKO JEDNA Z HLAVNÍCH VÝHOD

Vedle úrokové sazby od stavební spořitelny můžete získat státní podporu ve výši až 2 000,- Kč ročně, pod podmínkou, že za rok do stavebního spoření vložíte aspoň 20 000,- Kč. Je jedno, jestli si budete spořit měsíčně po menších částkách, nebo jednou za rok vložíte všechny peníze naráz. Vaše úspory jsou pojištěné do 100 000,- € (při aktuálním kurzu cca 2,8 mil. Kč) a po ukončení spoření je můžete použít na cokoli, poskytnutí peněz už není na nic vázané. Pozor je potřeba dávat jen na jednu věc: Pokud smlouvu zrušíte předtím, než uplyne šest let od jejího uzavření (tzv. vázací doba), přijdete o veškerou státní podporu. V takovém případě ji stavební spořitelna musí vrátit státu. Stavební spoření se tak hodí pro střednědobé než krátkodobé uložení peněz.

 

JAK STANOVIT CÍLOVOU ČÁSTKU?

Výše cílové částky souvisí především s tím, na co chcete peníze ze stavebního spoření použít. První variantou je, že si stavební spoření vyberete především jako prostředek pro zhodnocení vašich peněz. V tom případě byste si měli dopředu promyslet, jak dlouho a kolik peněz si chcete naspořit. Pokud se nemůžete rozhodnout, spořitelny vám jako cíl většinou doporučí 300 000,- Kč. Druhou variantou je, že stavební spoření plánujete použít ke stavbě nového domu a podobně nebo na rekonstrukci. V tom případě se cílová částka odvíjí od množství peněz, které si od spořitelny potřebujete půjčit.

Víte, že…

během posledních osmi let se průměrná výše cílové částky spoření pohybovala vždy mezi 300 a 400 tisíci korun?


­

JAK VYBRAT STAVEBNÍ SPOŘENÍ?

Díky stavební spoření můžete dosáhnout na zajímavé zhodnocení vložených peněz a zároveň možnost získání úvěru na bydlení. Tady může jít jak o koupi nemovitosti, tak samotnou její stavbu nebo přestavbu. Jak takové spoření funguje a jak zvolit to opravdu nejlepší a pro vás nejvýhodnější? Poradíme.

 

Čechům i cizincům, dospělým i dětem poskytují tento druh spoření stavební spořitelny, ačkoli se dá sjednat i v bankách, které se stavebními spořitelnami spolupracují. Děti si samozřejmě samy spoření uzavřít nemohou, udělat to za ně musejí rodiče. Po dosažení 18 let věku se už o smlouvu starají samy a rodiče už nemůžou s jejich smlouvou – a tím pádem ani s naspořenými penězi – nijak manipulovat.

 

Jak to vlastně funguje?

Stavební spoření má dvě fáze – spoření a nárok na úvěr. Jakmile uzavřete smlouvu se stavební spořitelnou, začínáte spořit. Uspořené peníze vám úročí stavební spořitelna, a navíc můžete získat státní podporu. V rámci smlouvy si stanovíte cílovou částku, většinou mezi 150 tisíci a jedním milionem korun. Dobu spoření nic neomezuje, smlouvu můžete kdykoli vypovědět a pak si klidně můžete uzavřít novou. Nebo smlouvu vypovídat nemusíte a můžete dál pokračovat ve spoření až do dosažení stanovené cílové částky.

 

Víte, že…

jen v roce 2014 bylo uzavřeno přes 480 000 nových smluv?

 

Zajímá vás, kolik peněz můžete získat díky stavebnímu spoření? Zkuste naši kalkulačku!

 

Nemusíte jenom spořit

Spoření není všechno, co vám stavebko nabízí. Stavební spoření totiž zahrnuje i nárok na úvěr. Na rozdíl od peněz získaných spořením, které můžete použít na cokoli, je úvěr určený jenom na bydlení a podobně jako u účelové hypotéky musíte prokázat, že ho využijete pouze k tomuto účelu.

 

Úvěry ze stavebního spoření

Stavební spoření nabízí dvě cesty – řádný, nebo překlenovací úvěr.

 

Kdy dát přednost úvěru ze stavebního spoření před hypotékou?

Kdybychom srovnávali úvěr ze stavebního spoření a hypotéku, můžeme říct, že úvěr je výhodnější, pokud si potřebujete půjčit nižší částku než jeden milion korun. Často se ale stává, že klienti řeší koupi nemovitosti nebo rekonstrukci kombinací úvěru ze stavebního spoření a hypotéky.

 

V čem je výhodnější úvěr ze stavebního spoření?

Pevně stanovené úrokové sazby úvěrů dělají ze stavebního spoření spolehlivého pomocníka při úvěrování rekonstrukcí, přestaveb nebo třeba koupi bytu. Na rozdíl od hypotéky nemusíte ručit žádnou nemovitostí a díky omezení použití peněz z úvěru pouze na bydlení získáte lepší podmínky, než kdybyste se rozhodli sáhnout po běžném spotřebitelském úvěru. Třeba u Wüstenrotu tak můžete dosáhnout na úvěr ve výši až 1.000.000,- Kč bez nutnosti dát svou nemovitost do zástavy. Navíc máte možnost mimořádných splátek, a tím pádem i rychlejšího umoření úvěru.


­

DALŠÍ FORMY SPOŘENÍ

Každý má při výběru správného způsobu uložení svých volných finančních prostředků jiná kritéria. Třeba takové investice nejsou pro každého – cenou za potenciální velké výnosy je velké riziko ztráty nebo znehodnocení vložených peněz. Oproti tomu spoření je v podstatě sázkou na jistotu. Získáváte garantovaný výnos a vědomí, že o svoje peníze nepřijdete. I konkrétní spoření je ale potřeba vybírat s rozmyslem. Jednotlivé nabídky se totiž liší nejen svými podmínkami, ale i procentem výnosu nebo tím, kdy své peníze můžete mít opět k dispozici. Společně zhodnotíme, co bude nejlepší právě pro vás.

 

Založit si spoření ne vždy znamená nechat své peníze vydělávat. Některé formy spoření (jako jsou třeba spořící účty) sotva pokryjí inflaci, případně jen zpomalí znehodnocování peněz. I v takovém případě se ale spoření vyplatí rozhodně více než schovávat peníze pod matraci.

 

Jiné typy spoření reálně zhodnocovat peníze mohou, ale většinou bývá tento výdělek vyvážen přísnějšími podmínkami – třeba předepsanou dobou, po kterou peníze v bance musíte nechat. Před uzavřením smlouvy je potřeba si pořádně rozmyslet, zda tyto peníze opravdu nebudete v následujících měsících či letech potřebovat.

 

TERMÍNOVANÝ VKLAD

Svůj název získal termínovaný vklad podle principu, na kterém funguje – při vkladu peněz si vyberete termín, kdy bude možné si je znovu vybrat. Banka vám na stejné období zároveň zafixuje výši úroku. Nejkratší období je většinou jeden rok, ale běžně můžete uložit peníze i na dva nebo pět let. Při rozhodování o zřízení termínovaného vkladu je také dobré si zjistit, jaká je minimální výše vkladu, mohou to totiž být i desítky tisíc korun.

 

Víte, že…
Wüstenrot nabízí jedno z nejvyšších úročení u termínovaných vkladů v ČR? Za zřízení a vedení vkladů přitom nezaplatíte ani korunu.

 

Když se z výhod stanou nevýhody

Slušný úrok a pojištění vkladů, to byly hlavní důvody, proč se termínované vklady těšily tak dlouho velké oblibě. Jenže zlatá léta termínovaných vkladů zřejmě už pomalu končí. Dříve poměrně vysoké úroky termínovaných vkladů dnes klesly a konkurují jim jiné formy zhodnocení peněz jako třeba konzervativní investiční fondy (např. spořící účty). Termínovaný vklad si ale můžete sjednat online a u některých bank dokonce ani neplatíte žádné poplatky. Jestli je pro vás výhodnější jistota s menším výnosem v podobě termínovaného vkladu, nebo nízká míra rizika s výnosem o něco zajímavějším, jako je tomu u řady konzervativních investičních fondů, se už musíte rozhodnout sami.

 

SPOŘICÍ ÚČET

Každý má rád jednoduché věci, tím spíš v oblasti peněz. Přesně z toho vychází spořicí účet, který splňuje všechny základní požadavky klientů. Můžete ho snadno sjednat online i v bance, platíte minimum poplatků, máte pevnou výši úroků, váš vklad je pojištěný a nic vás neomezuje v nakládání s naspořenými penězi. Svými výhodami navíc přebíjí běžný účet, termínovaný vklad i tajnou skrýš pod matrací.

 

Víte, že…

krátká výpovědní lhůta může znamenat jeden den, zatímco dlouhá výpovědní lhůta klidně i tři měsíce?
 

Proč sáhnout po spořicím účtu?

Smyslem spořicího účtu dnes ale není ani tak spoření, jako spíš ochrana vložených peněz před inflací. Úrok spořicích účtů totiž není vysoký, ale na rozdíl od termínovaného vkladu můžete se svými prostředky nakládat víceméně podle libosti. Proč víceméně? Protože spořicí účty mohou, ale nemusí mít výpovědní lhůtu. To znamená, že než se vám peníze objeví na účtu, musíte si nějaký čas počkat.

 

Dá se na spořicím účtu opravdu naspořit?

Na spořicím účtu si sice moc nenaspoříte, ale dosáhnete na nejlepší poměr cena / výkon. Své peníze máte téměř okamžitě k dispozici a úrok postačí na to, aby vaše peníze neztrácely tak rychle svou hodnotu. Navíc málokdy platíte nějaké citelnější poplatky. Dnes se naopak stává trendem, že banky nabízejí svým klientům zřízení i správu spořicího účtu zcela zdarma.


­

JAK NA REKONSTRUKCI PODKROVÍ

Podkrovní byty oplývají nezaměnitelným kouzlem, to je asi nejlepší definice sama o sobě. Než se pustíme do rekonstrukce nebo přestavby podkroví, je potřeba pár věcí promyslet a dobře naplánovat. Nejen zda je potřeba položit nové podlahy nebo jestli je vždy vhodný sádrokarton, nebo bude lepší řešení z palubek. Pojďme se podívat na to, co je všechno dobré si uvědomit a na co si dát pozor, aby byl výsledek přesně podle představ.

 

Je potřeba stavební povolení nebo ohlášení?

Stavební povolení ani ohlášení na úřadě není potřeba v případě, pokud se nezasahuje do nosných konstrukcí, nemění se vzhled ani způsob užívání stavby. Rekonstrukcí půdy se ovšem způsob užívání většinou mění a stavební ohlášení bude potřeba zařídit. Jestliže budete instalovat i další okna nebo zasahovat do nosných konstrukcí například opravou krovu, musíte požádat o stavební povolení. V některých lokalitách se může stát, že budete čelit různým omezením ze strany stavebního nebo památkového úřadu, proto se včas informujte, jestli se to netýká i vás.

 

Posouzení a plánování jedině od odborníků!

Je střecha v dobrém stavu? Jaký je stav krovů? S takovými problémy se určitě obraťte na statika, který vše vyhodnotí. Potřebné stavební úpravy a řešení jak upravit podkroví proberte s dobrým projektantem a architektem. Bude potřeba také zařídit rozvod sítí, zateplení, přirozené a umělé osvětlení a mnoho dalších věcí, které člověk sám většinou pořádně nezná.

 

Zateplení šetří peníze

Abyste ušetřili za vytápění přes zimu a v létě nečelili nesnesitelným vedrům, je vhodné celé podkroví zaizolovat. U tepelné izolace máte na výběr ze dvou způsobů. První způsob se provádí v úrovni krokví a zmenší částečně celý interiér, což by mohl být problém u menších prostor. Nadkrokevní izolace, která se dává rovnou pod střešní krytinu, má tu výhodu, že nezmenšuje vnitřní prostor, a navíc vám dovolí nechat viditelné krokve a trámy. Kromě samotné izolační vrstvy se dále aplikuje parozábrana. Tou znemožníte vniknutí vodní páry do konstrukce, kde by kondenzovala a vedla k plesnivění.

 

Jak zajistit dostatek světla

Dostatek světla je klíčový k tomu, abyste se v podkrovním bytě cítili dobře. Prosklená plocha by měla odpovídat minimálně 10 % rozlohy podlahy. Ideální jsou prostorná okna ve štítových zdech. U rozlehlejšího podkroví nebo v řadové zástavbě jsou řešením střešní okna a světlovody. Na nich se nevyplatí šetřit, v nekvalitně provedených světlovodech může kondenzovat voda, což vede ke vzniku plísní. U střešních oken se vyplatí investovat do automatického zavírání s dešťovým senzorem.

 

Dřevěné trámy? Začleňte je do interiéru

Půdní prostor je zajímavý právě tím, jak je atypický. A byla by škoda snažit se z něho udělat obyčejný byt. Přiznané trámy vypadají skvěle v kontrastu se světlou výmalbou. Začleňte je do celkové kompozice – připevněte na ně osvětlení, háčky nebo houpací křeslo. Jen pozor na nosnost trámů. Dřevo potřebuje pravidelnou péči v podobě impregnace, díky ní bude chráněné a bude sloužit opravdu dlouho.


­

JAK UKONČIT STAVEBNÍ SPOŘENÍ U NEZLETILÝCH DĚTÍ?

Spořit pro nezletilého je jednoduché. Založit smlouvu také, jen to nemůže udělat kdokoli. Se zrušením stavebního spoření je to ale o něco složitější. Je potřeba udělat několik právních kroků, vyzbrojit se formuláři i trpělivostí. My vás k tomu navíc vyzbrojíme i potřebnými informacemi, takže budete přesně vědět, co vás čeká a co všechno budete potřebovat.
 

Při uzavření smlouvy vyžadují spořitelny většinou ověřený podpis pouze jednoho ze zákonných zástupců. V souvislosti se smlouvou o stavebním spoření u nezletilého klienta je ale třeba upozornit na fakt, že smlouvu může uzavřít pouze zákonný zástupce nebo osoba, kterou určil soud. Za zákonného zástupce se v tomto případě nepovažuje prarodič (pokud jej jako zákonného zástupce neurčil soud). Spořit na smlouvu nezletilého může kdokoliv, ale uzavřít ji za něj může jen zákonný zástupce.
 

Ukončení smlouvy o stavebním spoření

Pro všechny výpovědi smluv nezletilých účastníků vyžadují spořitelny doložení souhlasu opatrovnického soudu. Toto rozhodnutí vychází z novely občanského zákoníku (§ 898 odst. 3 č. 89/2012 Sb.). Rozhodnutí soudu musí být pravomocné, tzn. opatřeno doložkou o nabytí právní moci.
 

Pro ukončení smlouvy doporučujeme následující postup:

  1. Zákonný zástupce (oprávněná osoba) podá výpověď na formuláři příslušné stavební spořitelny. Na tomto formuláři stačí ověřený podpis jednoho zákonného zástupce. Podpis obvykle může ověřit finanční poradce, zaměstnanec spořitelny, případně notář, matrika.
  2. S tímto formulářem se zákonný zástupce obrátí na příslušný opatrovnický soud dle místa trvalého bydliště nezletilého. K formuláři Výpověď smlouvy musí zákonný zástupce přiložit návrh na udělení souhlasu opatrovnického soudu. Pro zahájení řízení je tato příloha nezbytná. Vzor „Návrhu na udělení souhlasu soudu“ obvykle poskytuje příslušná stavební spořitelna na svých stránkách.
  3. Originál formuláře Výpověď se předává do sídla spořitelny.
  4. Spořitelna odešle zákonnému zástupci (oprávněné osobě) dopis informující o nutnosti schválení výpovědi opatrovnickým soudem.
  5. Soud po určité době (záleží podle soudu) nařídí jednání a po jeho skončení vydá rozhodnutí s lhůtou na odvolání v délce 15 dnů od doručení rozhodnutí všem účastníkům. Při soudním jednání je možné se lhůty na odvolání vzdát a rozhodnutí je pravomocné doručením rozsudku všem účastníkům soudního řízení.
  6. Po doručení rozhodnutí a po uplynutí lhůty pro odvolání (jestliže se účastníci nevzdali práva na odvolání přímo při jednání na soudu) zákonný zástupce zajde na opatrovnický soud a nechá si na doručeném rozhodnutí vyznačit doložku o nabytí právní moci.
  7. Poté doručí pravomocné rozhodnutí opatrovnického soudu do sídla spořitelny a výpověď bude zpracována a peněžní prostředky budou vyplaceny v souladu s rozhodnutím.

Je dobré vědět, že za rozhodnutí soudu se neplatí žádný poplatek – je ZDARMA (není nutný kolek ani žádný jiný poplatek).

 

Potřebné dokumenty pro opatrovnický soud

Podklady, které je nutné předložit opatrovnickému soudu v místě trvalého bydliště nezletilého:

  1. Písemný Návrh na udělení souhlasu soudu ve 3 vyhotoveních
  2. Kopie vyplněného a podepsaného formuláře Výpověď smlouvy o stavebním spoření s ověřeným/i podpisem/y i s dispozicí, resp. s bankovním spojením nebo adresou pro výplatu
  3. Kopie smlouvy o stavebním spoření nezletilého + případně další podklady vyžádané soudem

­

JAK ZHODNOTIT SVÉ ÚSPORY?

Utrácet peníze jde snadno. Ale ani spořit si nebo investovat peníze není vůbec těžké. Jakým způsobem se svými financemi co nejlépe naložit, jak je co nejvíce zhodnotit? Nechte si odborně poradit!

 

V případě, že raději volíte bezpečnější přístupy a máte rádi jistotu výnosu a nulová rizika, bude pro vás ideální vybírat nějakou nabídku spoření. Rozhodněte se, jaký způsob spoření je pro vás ten nejlepší – třeba s ohledem na výnos, který od spoření očekáváte, nebo na dobu, po kterou peníze budete muset nechat uložené v bance.

 

Pokud vám nevadí riziko a láká vás představa vyšších výnosů, můžete se seznámit s nabídkou investičních příležitostí. Představíme vám jednotlivé investiční strategie a vy se budete moci rozhodnout, jaká je pro vás ta nejlepší.

 

Řešení existuje i v případě, že se investicím nebráníte, ale chcete přeci jen minimalizovat riziko ztráty. Pokud je to váš případ, mohlo by pro vás být vhodným tématem rozložení, diverzifikace rizik. Správný investor totiž nespoléhá jen na finanční produkty, ale ví, že se investice vyplácí diverzifikovat a peníze ukládat i do hmotného majetku.

 

NEJLEPŠÍ SPOŘENÍ?

Spořit se v dnešní době dá mnoha způsoby – keramické prasátko nebo peníze pod matrací už mezi ty běžné rozhodně nepatří. Existuje celá řada produktů, které vaše finance nejen ochrání před inflací, ale postarají se také o rozumné zhodnocení.

 

Nejjednodušším z takových produktů je spořící účet. Většinou se obejde bez poplatků i přísných podmínek. Své finance máte ihned po ruce – v případě, že se vám třeba rozbije lednička, můžete své úspory využít okamžitě. Úroky většinou pokryjí inflaci, ale s výrazným zhodnocením nepočítejte.

 

Oproti tomu termínované vklady mají zhodnocení mnohem lepší. Daní za vyšší úroky je ale omezený přístup k penězům. Termínovaný vklad totiž nelze vybrat před uplynutím stanovené doby. Předčasným výběrem u některých bank přijdete o veškeré úroky, u jiných ještě navíc zaplatíte pokutu.

 

Asi nejoblíbenějším způsobem spoření je pak stavební spoření. Jeho úrok často převyšuje inflaci, takže se peníze uložením zhodnocují. Navíc získáváte každý rok státní příspěvek ve výši 10 % vložené částky až do výše 2000 korun ročně. Bonusem je také možnost vzít si z něj úvěr na koupi nebo rekonstrukci bydlení – na vyřízení je stavebko jednodušší než hypotéka, podmínky jsou však o něco méně výhodné. Nevýhodou stavebního spoření je tzv. vázací doba. To znamená, že peníze musíte mít uložené minimálně 6 let, jinak o státní podporu přijdete.

 

Spořit se dá i pomocí penzijního připojištění. To také nabízí státní příspěvek (až do výše 230 korun měsíčně), navíc je častým benefitem příspěvek zaměstnavatele. Nevýhodou je poměrně nízké zhodnocení, možnost vybrat si peníze až po dosažení určitého věku a fakt, že vklady nejsou pojištěné.

 

Dokonce i životní pojištění může mít formu spoření. Investiční životní pojištění spojuje složku rizikovou, v rámci níž se pojišťujete na životní rizika, a složku investiční, která slouží k investicím a spoření pomocí otevřených podílových fondů. Nevýhodou je nulová garance výnosů a velké riziko neúspěchu. Oproti tomu kapitálové životní pojištění nabízí garantované výnosy ze spoření – v případě dožití vám pak pojišťovna vyplatí celou naspořenou částku i s výnosy. Tento způsob se ovšem vyplácí ve chvíli, kdy plánujete spořit minimálně 10 let, u kratší doby nepatří mezi nejvýhodnější formy spoření.

 

KAM INVESTOVAT?

Na rozdíl od spoření, kde banka nebo spořitelna garantují úrok, mají investice jen odhadovaný výnos, který může a taky nemusí odhadu odpovídat. Někdy můžete na investici velice slušně vydělat, jindy ale i ztratit. Proto je důležité zvolit správnou investiční strategii. Té nejbezpečnější se říká konzervativní. Je málo riziková, ale nezaručí zajímavější výnos, zatímco u vyvážené už je riziko i výnos o něco vyšší. Posledním typem je dynamická, která je nejrizikovější, ale mívá taky nejvyšší zhodnocení. Vedle dluhopisových a akciových fondů je rozšířeným investičním produktem třeba investiční životní pojištění, které v sobě kombinuje pojistku a možnost si díky nákupům v podílových fondech připravit příjemnou rezervu na stáří a důchod.


­

JAK SPRÁVNĚ ROZLOŽIT PROSTŘEDKY? DIVERZIFIKACE RIZIK JE SPRÁVNÁ VOLBA

Správný investor neukládá všechny prostředky jen do peněžních produktů, ať už spořicích, nebo investičních. Ty jsou sice likvidní – to znamená, že peníze do nich vložené můžete poměrně rychle získat zpět, jenže když přijde krize, peníze mohou ztratit část své hodnoty. Proto se doporučuje mít další prostředky uložené i v nemovitostech, v investičních kovech a třeba i v uměleckých předmětech. Jak v konkrétním případě nejlépe diverzifikovat?

 

Nemovitosti

Nemovitosti nemusí být jen byty, domy a stavební pozemky. Jsou to i pole, zahrady nebo lesy. Svoji hodnotu si udrží, nepodléhají inflaci, ale nejsou příliš likvidní. Někdy může trvat i poměrně dlouho, než je zpeněžíte za skutečnou tržní cenu. Musíte si taky dávat pozor při jejich nákupu, protože jejich cenu může ovlivňovat řada faktorů jako třeba poloha, stav, nebo územní plán. A pokud chcete udržet hodnotu svojí investice, musíte o ni pečovat.

 

Investiční kovy

Investiční zlato, stříbro nebo platina jsou velice oblíbené především proto, že kombinují výhody peněžních i hmotných produktů. Jsou likvidní, takže je můžete poměrně rychle zpeněžit, odolávají ale inflaci. Nemusíte se o ně nijak zvlášť starat, uložit je můžete doma i v bance a zároveň můžou nabídnout zajímavé zhodnocení. Jsou také snadno dostupné, nemusíte být experty na to, abyste si dokázali koupit cihličku investičního kovu.

 

Umělecké předměty

Obrazy, sochy, starožitné zbraně, nebo třeba historický nábytek a šperky mohou být také zajímavou formou pro uložení a zhodnocení vašich peněz. Musíte o ně ale pečovat. Mít je kde bezpečně uložit, a hlavně si být jistí, že jste pořídili originál nebo hodnotnou kopii.


­

JAK ZAJISTIT RODINU A PŘIPRAVIT SE NA VŠECHNO

Rodina je často tím nejcennějším, co člověk v životě má. Její hodnota se nedá vyjádřit penězi. Bez peněz ji ale není možné pohodlně zabezpečit. Finance je potřeba řešit, ať už rodinu teprve plánujete založit, nebo ji chcete uchránit před případnými existenčními problémy.

 

Rodina a peníze

Rodinný život je spojený s potřebou peněz od začátku do konce. Před samotným založením rodiny člověk často řeší financování společného bydlení a dilema, zda sáhnout po hypotečním úvěru, nebo ke koupi bytu či domu využít jiné prostředky. Časem se pak přidává potřeba zajistit děti a třeba jim i něco do budoucna uspořit, tedy vybrat to správné stavební nebo jiné spoření. A tím finanční dilemata nekončí.

 

Péče o rodinu je také velká zodpovědnost. Je potřeba počítat se všemi nepříjemnostmi, které může život přinést, a chránit se před nimi. Třeba pomocí těch správných pojištění, a to nejen majetku a bydlení, ale i vlastního zdraví. Pak můžete mít jistotu, že o vaši rodinu bude postaráno i v případě vaší nemoci, úrazu, nebo dokonce smrti.

 

PLÁNOVÁNÍ RODINY

Ať už si pod plánováním a zakládáním rodiny představíte pořízení společného bydlení, svatbu, nebo rovnou početí potomka, měli byste vědět, jak si na to přichystat dostatek prostředků. Nejuniverzálnějším prostředkem, samozřejmě kromě spořicího účtu nebo termínovaného vkladu, je stavební spoření. Peníze, které si v něm naspoříte, můžete využít na cokoli. A pokud plánujete pořízení, stavbu, nebo i rekonstrukci vlastního bydlení, můžete si z něj vzít výhodně taky úvěr. Levně si půjčit větší obnos peněz na cokoli jde i z neúčelové hypotéky, ale počítejte s tím, že v tomto případě už po vás bude chtít banka nějakou zástavu.


­

JAK SE DOBŘE POSTARAT O SEBE A SVÉ BLÍZKÉ? ŽIVOTNÍ POJIŠTĚNÍ JE ODPOVĚĎ!

Jedna věc je budoucnost plánovat, věc druhá je připravit se i na variantu, že všechno nevyjde přesně tak, jak jste chtěli. I takové věci se bohužel stávají. Sebe a svou rodinu můžete zabezpečit třeba pomocí životního pojištění, které vám zajistí dostatek prostředků, nejen pokud kvůli těžké nemoci nebo úrazu nebudete moct vykonávat svou práci a přibydou náklady za vaši léčbu, ale i pro případ vaší smrti. věděli jste, že si navíc díky pojištění můžete zajímavým způsobem vytvořit taky finanční rezervu na důchod?

 

JAK SE VYHNOUT NEPŘÍJEMNOSTEM

Člověk dennodenně zažívá spoustu nepříjemností, které nemůže nijak ovlivnit. Pokud se jim nedá plně předcházet, je dobré být na ně alespoň pořádně připravený. Jak na to?

 

Zranění, nemoci, nehody

Zraněním a nemocem se dá do velké míry předcházet. Ať už správnou životosprávou, pravidelnými prohlídkami u lékaře nebo dostatkem pohybu. Právě při sportu nebo rekreaci se ale dá přijít i k nejrůznějším úrazům. Pro takové komplikace je dobré mít v záloze úrazové pojištění, které alespoň částečně vykompenzuje vzniklé nepříjemnosti. Pro případ vážnějších onemocnění nebo dokonce smrti pak slouží pojištění životní.

 

Pokud se stanete účastníky dopravních nehod, pak je dobré kromě pojištění vlastního zdraví řešit i pojištění automobilu. Určitou část nepříjemností pokryje povinné ručení. Pro ten zbytek slouží celá řada dalších připojištění vozidla. Pro případy, kdy dopravní nehodu zaviníme sami nebo viník od nehody ujede, se vyplatí havarijní pojištění. A připravit se dá také třeba na srážku se zvěří nebo rozbití čelního skla.

 

Jak ochránit svůj majetek?

Ochránit můžete také další svůj majetek. Pojištění domácností a staveb vám umožní připravit se na návštěvu zlodějů nebo třeba na živelné pohromy. Pojistit můžete nejen stavbu jako takovou, ale i vybavení vaší domácnosti včetně nábytku, oblečení nebo třeba elektroniky a spotřebičů.

 

Velice užitečné je ale chránit se před sebou samým. Někdy jste to totiž vy sami, kdo neúmyslně způsobí nějakou škodu na zdraví nebo na majetku. Pro takové případy pak slouží pojištění občanské odpovědnosti známé také jako „pojistka na blbost“.

 

Kombinace všech výše zmíněných typů pojištění vám spolehlivě zaručí klidný spánek. Jak totiž říká staré přísloví “štěstí přeje připraveným”.


Máte dotaz? Zavoláme Vám.

Přes telefon můžeme spolu vše vyřešit. Nebo se domluvíme na schůzku s poradcem nebo u nás na pobočce.

* Povinné pole

Stisknutím tlačítka „Odeslat formulář“ vyjadřujete svůj souhlas s tím, že Vás budeme kontaktovat za účelem poradenství ohledně našich produktů. Tento souhlas můžete kdykoliv odvolat. Bližší informace o zpracování osobních údajů najdete zde.

Naše kanceláře

Naši poradci

Online rádce

Zdravím Vás, jsem Ü rádce a pomůžu Vám s výběrem správného řešení přímo pro Vás.

A to vše online a hned bez čekání.